RİZE GÜNEYSU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CEHALETİN KAPILARINA KİLİT VUR ÖĞRETMENİM

24 Kasım Öğretmenler Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.
CEHALETİN KAPILARINA KİLİT VUR ÖĞRETMENİM

 

24 Kasım Öğretmenler Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sabah 09:30’da Çelenk Koyma Töreni ile başlayan program öğretmenlerimizle yenilen öğlen yemeğinin ardından saat 14:00’da Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda devam etti.

Buradaki Programa Güneysu Kaymakamı Davut Düzgün, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Eşref Yavaşi, Daire Amirleri, Misafirler ve öğretmenler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Güneysu İMKB Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halide Sözer’in öğretmenler adına konuşmasıyla devam etti.

ÖĞRETMEN NEFESTİR

Programda bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Eşref Yavaşi öğretmenliğin önemi üzerine durarak tarihten çeşitli örnekler vererek konuşmasında şunları dile getirdi.

Kıymetli öğretmenlerimiz icra ettiğiniz bu meslek adeta hiçbir enstrümanın çalmaya cesaret edemeyeceği adı konulmamış bir bestedir ve her notasında bir hayat barındırır. O hayatlara ses veren, onları anlamlı kılan da yine sizin sihirli nefesinizdir.

Malumunuzdur ki yaşadığımız şu çağda her yaştaki çocuk bilgiye bizlere ihtiyacı olmadan da rahatlıkla ulaşabilir. Neye ulaşamaz; şuura ulaşamaz, ahlaka ulaşamaz, sevgiye ulaşamaz, kısaca milli ve manevi değerlerine ulaşamaz. Onun için onları bu değerlere ulaştıracak olan sizlersiniz, bizleriz.

Şu bir gerçek; her şeyi eleştirebilirsiniz, eğitim sistemini, aldığınız maaşı, özlük haklarınızı, idarecilerinizi, çalışma şartlarınızı vs. Yalnız hiçbir gerekçe masum bir çocuğun şifa bulacağı tedaviyi, eksik ya da yanlış yapmanızı haklı göstermeyecektir.

Çünkü hiçbir eşya, hiçbir teknoloji, hiçbir öğreti, hiçbir eğitim sistemi, hiçbir demokratik sistem, hiçbir dini inanış, hiçbir lider, hiçbir kitap yoktur ki onlara anlam katacak bir ruh olmasın. Eğer böyle bir ruha sahipsen geleceği inşa edebiliriz. Yoksa ne anlam kalır insan olmamızın.

Fedakarlığın temsilcisi saygıdeğer öğretmenlerimiz

Bu duygu ve düşüncelerle anne ve babaların bizlerin sorumluluğuna verdiği yavrularımızın o taze dimağlarına iyiyi, güzeli, ahlakı, sevgiyi, saygıyı, şuurlu olmayı bir nebze düşürebilmenin derdinde olan sizleri en kalbi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Ayrıca bu gün yemin ederek stajyerliği sona eren arkadaşlarımıza da bu yolda muvaffakiyetler diliyorum.

Ebediyete intikal eden başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, şehit öğretmenlerimizi, merhum öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle yad ediyorum.

 

Program daha sonra Stajyerliği kalkan öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti.

Programda ayrıca Türk Dil Kurumunun “Dilimiz kimliğimizdir” konulu makale yarışmasında Türkiye Birincisi olan Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İHL Edebiyat Öğretmeni Ömer Eski’ye, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden emekli olan Erol Karadağ’a, Öğretmenler arası deneme yarışmasında dereceye girenlere ve Öğretmenler arası Voleybol turnuvasında dereceye girenlere plaket ve kupaları takdim edildi.

 

GÜLÜ SUSUZ BENİ AŞKSIZ BIRAKMA

Programın ikinci bölümünde ise Türk sanat müziğinin yaşayan en önemli seslerinden olan 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen unutulmaz şarkıların söz yazarı ve bestekarı aynı zamanda öğretmen olan Zekai Tunca ve saz ekibi sahne aldı.

Türk Sanat Müziğinin unutulmaz eserlerini seslendiren usta sanatçı izleyenlere nostaljik anlar yaşattı. Ayrıca Zekai Tunca Karadeniz türkülerini de kendine has özel yorumuyla seslendirerek öğretmenlerimize güzel bir sürpriz yaptı.

Cumhurbaşkanımızın ilçesinde olmaktan büyük onur duyduğunu ifade eden sanatçı konserini Bana Her Şey Seni Hatırlatıyor ile sonlandırdı.

Konserin sonunda Ünlü Sanatçı Zekai Tunca’ya günün anısına Güneysu Kaymakamımız Davut Düzgün, Belediye Başkanımız Halil Turan ve Güneysu Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Terzioğlu birer hediye takdim ettiler.

Bu anın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Güneysu Kaymakamımız Sayın Davut Düzgün Bey’, Belediye Başkanımız Sayın Halil Turan Bey’e, Ünlü Sanatçı Zekai Tunca’yla bizleri buluşturan Güneysu Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Metin Terzioğlu Bey’e, Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yusuf Yılmaz Bey’e, okul idarecilerimize ve kıymetli öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

 

 Öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.


25-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-2017

Yusuf Hoca Mahallesi Güneysu - 464 344 14 41 ---- 464 344 14 42

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.